Türkçü Dergi, Dergimiz Fikrimizdir!
 
   
 
 
 
Höllük
Muhammet Çelik, “Höllük” başlıklı yazısında Anadolu’da halen yaşamakta olan bir geleneğin ve bir sözcüğün izini sürerek bizi asırlarca öncesine, köklerimize götürüyor ve “Türkiye’de Türk yoktur” diyenlere örnekleriyle “Türkiye’de Türk çoktur” diye yanıt veriyor.
Türkçü Dergi 6-7. Sayı | Devamını Oku >>
Necdet Sevinç Uyarmıştı!
“Necdet Sevinç Uyarmıştı!” başlığıyla yayımladığımız yazı, bundan tam kırk yıl önce Necdet Sevinç’in yazdığı ve “Türklere Yönelik Doğum Kontrolü”ne tepki gösteren bir yazı. Necdet Sevinç bu yazısında doğum kontrolünün Türklerin aleyhine, azınlıkların lehine olacağını belirtiyor. Necdet Sevinç, bu uygulamayla Türklerin yavaş yavaş Türkiye’deki demografik üstünlüğünü kaybedeceğini, azınlıkların ise nüfus olarak artacağını ve bir sorun haline geleceğini söyleyerek kırk yıl öncesinden bizi Kürt terörüne ve Kürt istilasına karşı uyarmış.
Türkçü Dergi 6-7. Sayı | Devamını Oku >>
21. Yüzyıl Türk Milliyetçiliği: Sorunları, Çözümleri ve Hedefleri
Ümit Karadağ, “21. Yüzyıl Türk Milliyetçiliği: Sorunları, Çözümleri ve Hedefleri” başlıklı yazısıyla Türkçülüğün 21. Yüzyıldaki sorunlarını, çözümlerini ve hedeflerini kısa kısa değinmelerle açıklamaya, 21. Yüzyıl Türk milliyetçiliğinin yol haritasını çizmeye çalışıyor. Önemli konulara değinen Ümit Karadağ, 21. Yüzyıl Türk milliyetçiliğinin programını oluşturma gerekliliğini bizlere hatırlatıyor.
Türkçü Dergi 6-7. Sayı | Devamını Oku >>
Onların Allah’ı Yok Mu?
Kâhin Şilka imzalı “Onların Allah’ı Yok Mu?” başlıklı yazıda Türkçe “Tanrı” sözünü bir günah addeden ve inanç dünyasında Türkçe terimleri silmeye çalışanlara karşı tokat gibi bir yanıt okuyacaksınız.
Türkçü Dergi 6-7. Sayı | Devamını Oku >>
TÜRK DÜNYASI TARTIŞIYOR: ORTAK TÜRKÇE MÜMKÜN MÜ?
Türk Dünyasında ortak bir Türkçe oluşturulması mümkün müdür?
Tarih: 09-02-2015 | Devamını Oku >>
Avrupa'da Ulus Devletlerin Geri Dönüşü/ Oğuzhan Bay
Brüksel’de hala rüya görenler ulusal çıkarların taleplerine “Nazi, Fascist, Anti Semit” diyerek cevap vermeye devam ederler ve asıl meseleyi göremezler ise çöküş süreci nihayetine erecek.
Tarih: 08-01-2015 | Devamını Oku >>
AYRILIKÇILIKLA MÜCADELEDE YANILSAMALAR /OĞUZHAN BAY
Türkiye’de Ekim ayında yurt çapında Kürtçü çevrelerin kanalize ettiği olaylar hakim zümrede bir tepkiden çok, büyük bir şaşkınlık yarattı. Özellikle hükümete yakın olan çevreyle birlikte çözüm sürecine, Türkiyelileşme sloganına taraftar olan kesimler hayal kırıklığı yaşadılar. 2009 yılının ortalarından itibaren yoğun olarak sürdürülen süreç sonrası gelinen noktada, verilen reaksiyonların karakterinin değişmediği görülmektedir. Hükümetin kendi iktidarı için büyük riskler taşıyan adımları bile attığı bu süreç içinde büyük bir çaba sarf edilmiştir. Medya ile beraber kamuoyunda belirli amaçlar doğrultusunda gayet başarılı bir atmosfer yaratılmıştır. Dil, temsil, hukuk, tanınma (recognition) ve tarihsel tazminler konusunda önemli adımlar atılmıştır. Gel gelelim gelinen noktada kayıtsızlık ve hatta anlayışsız bir pazarlık tutumu, yukarıda belirttiğimiz çevrelerin mantığına sığmayan, kağıt üzerindeki çözümleri alt üst eden bir kriz oldu.
Tarih: 22-12-2014 | Devamını Oku >>
Türkçü Dergi TÜYAP'da
16 Kasım'a kadar, Altay Dergisi ve Türkçü Dergi olarak TÜYAP İstanbul Kitap Fuarında olacağız.
Togan Yayıncılığın yanı, Salon:2 Stand Nu: 604-D
Tarih: 10-11-2014 | Devamını Oku >>
E-posta : iletisim@turkcudergi.com
Facebook : www.facebook.com/Turkcudergi
Twitter : twitter.com/TurkcuDergi
İletişim : Tahılpazarı Mah. İsmetpaşa Cad. 2.Kantarcılar İşhanı No:52 D.26 Muratpaşa / Antalya
Türkçü dergi e-posta ağına kayıt olun !