Türkçü Dergi, Dergimiz Fikrimizdir!
 
Türkçü Dergi 3.Sayı Sunuş Türkçü dergi 3.sayı >>
Üçüncü sayımızla karşınızdayız. Kasım ve Aralık ayı bize birçok şeyle beraber asla unutacağımız iki büyük Türkçüyü hatırlatır. Birisi Türkiye Cumhuriyeti’ni inşa eden, Türk Kurtuluş savaşının büyük kumandanı, Türkçü Devrim’in öncüsü Başbuğ Mustafa Kemal Atatürk’tür. Atatürk fikir sahasındaki Türkçülüğü eyleme dönüştürmüş, bu çabalarını da kurduğu Cumhuriyet’le taçlandırmıştır. 10 Kasım’da ebediliğe kavuşan Atamız’a bu sayımızda kapağımızda anarak onun askeri (çerisi) olduğumuzu bir kere daha dosta düşmana duyuruyoruz.

Kasım bizim için Atatürk ayıysa hiç şüphesiz Aralık da Atsız ayıdır. Kapağımızı Başbuğ Atatürk’le paylaşan bir diğer isim de Cumhuriyet sonrası Türkçülüğün en önemli kuramcılarından Gökbilge Hüseyin Nihal Atsız’dır. Atsız; Yusuf Akçuralar’dan, Ziya Gökalpler’den aldığı Türkçülük düşüncesini daha da geliştirmiş ona son şeklini vermiştir. Atsız, bugünkü Türkçülerin hocasıdır. O yüzden “Başbuğ Atatürk’ün çerileriyiz” dedikten sonra onun da adını anıp “Gökbilge Atsız’ın öğrencileriyiz” diyoruz. 

Başyazarımız Kurtkayaoğlu Kürşad bu sayıda 10 Kasım’da ebediliğe kavuşan “Başbuğ Atatürk” ve 11 Aralık’ta Başbuğ Atatürk’e yoldaşlığa çıkan “Gökbilge Atsız”ı anlatan iki yazıyla karşınızda olacak.

Kağan Bahadır, son dönemlerde Tunceli meselesinin ısıtılıp ısıtılıp önümüze sunulmasına ve pek haklı olarak Başbuğ Atatürk’ün önderliğinde yapılan bu isyan bastırmanın birileri tarafından “soykırım” olarak yutturulmaya çalışılmasına karşı yazdığı “Dersim Üzerinden Tarih Yazmak” isimli yazısıyla hainlere hem cevap hem de bir tarih dersi veriyor.

Her sayımızda bir Türkçü fikir adamından yazı yayımlama geleneğimizi sürdürüyoruz ve bu sayıda bir ustayı başka bir ustanın kaleminden sunuyoruz sizlere. Yusuf Akçura, “Gaspıralı İsmail Bey” isimli yazısıyla Türkçü Dergi’de olacaktır.

Adnan Er, “Vicdanlar Askıya” isimli yazısıyla bedelli askerlik ve vicdani ret konularına değiniyor.

Prof. Dr. Acar Sevim, Almanca’dan Türkçe’ye çevirdiği bir yazı ve yazının değerlendirmesiyle dergimizde olacak. Acar Sevim’in yazısının başlığı “Batı’da Türk’e Nasıl Bakılıyor?”. Bu yazıda Avrupa’daki Türk düşmanlığı birinci ağızdan bütün çıplaklığıyla önünüze serilecektir.

Büreyde Turan, Türklerle akraba milletlerden olan Macarlar’ı inceleyen bir yazıyla karşımızda olacak. Yazının başlığı da en az içeriği kadar ilgi çekici: “Orta Avrupa’nın Yalnız Ülkesi Macaristan’da Turancılık”.

Her sayımızda Gökbilge Atsız’dan bir yazı ya da şiir yayımlayacağımızı söylemiştik. Bu sayımızda Hüseyin Nihal Atsız’ın “Davetiye” şiiri sizinle olacaktır.

Bu sayımızda Oğuzhan Bay, “Özbekistan Milli Hareketi Üzerine Bir Bakış” isimli yazısıyla karşınızda olacaktır. Bu yazı, eminiz ki sizlere Orta Asya Türklüğü hakkında pek çok yeni bilgi öğretecektir.

Esra Tanı, yılmaz bir yazarı “Eğilmeyen Kalem: Necip Hablemitoğlu”nu tanıtan bir yazıyla dergimizde olacaktır.

Prof.Dr. Nurullah Aydın, “Türkiye’yi Yöneten Zihniyet” isimli yazısıyla bu sayıdan itibaren dergimizde yazmaya başlayacaktır.

Ümit Emel Pusat, “Ortadoğu Olayları Bağlamında Türkiye ve Güney Azerbaycan” isimli yazısıyla yanıbaşımızda parya kaderi yaşayan kardeşlerimizi, Güney Azerbaycan Türklerini anlatıyor.

Kürşad Börüteçene, içerden birisi olarak “Hüseyin Nihal Atsız ve Ailesi” hakkında bizi bilgilendiren bir yazıyla karşımızda olacaktır.

21. Yüzyıl Türk milliyetçiliğini konu alan bir yazı dizisini de bu sayımızdan itibaren başlatıyoruz. Yazı dizisinin ismi "21. Yüzyıl Türk Milliyetçiliği".

Bu sayımızda ek olarak Türkçülere 2012 yılı için bir takvim hediye ediyoruz. Bir diğer hediyemizse arka kapağımızda yer alan Hüseyin Nihal Atsız’ın bulunduğu kartpostaldır. Bu kartpostal ilk defa bu dergide yayımlanmaktadır. 60’lı yılların bir anısı olarak bu dergiyi bize ulaştıran Kadıköy Türk Ocağı üyesi Şükrü Tekdemir ağabeyimize teşekkürlerimizi sunarız.

Türkçülerden ricamız “Dergimiz fikrimizdir!” anlayışıyla hareket etmeleri ve fikirlerimizin yazıya dökülmüş şekli olan bu dergiyi olabildiğince çok kişiye ulaştırmaları ve dergimize yardımlarını esirgememeleridir.

Unutmayın, “Fikirler okunarak benimsenir ve paylaşıldıkça büyür!”

Dergimize ulaşmak için il temsilcilerimizle irtibata geçebilir veya “facebook.com/TurkunDergisi” bağlantısından hayran sayfamıza ulaşabilirsiniz.

Tanrı Türk’ü korusun!
 
E-posta : iletisim@turkcudergi.com
Facebook : www.facebook.com/Turkcudergi
Twitter : twitter.com/TurkcuDergi
İletişim : Tahılpazarı Mah. İsmetpaşa Cad. 2.Kantarcılar İşhanı No:52 D.26 Muratpaşa / Antalya
Türkçü dergi e-posta ağına kayıt olun !