Türkçü Dergi, Dergimiz Fikrimizdir!
 
Türkçü Dergi 6-7.Sayı Sunuş Türkçü dergi 6-7.sayı >>
     6-7. sayımızla karşınızdayız. Bu sayımızda dergimizin “facebook” isimli sosyal ağ üzerindeki hayran sayfasında duyurduğumuz, genç Türkçüler tarafından yoğun ilgi gösterilen “Necdet Sevinç Yazı Yarışması”nda ilk üçe giren yazıları yayımlayacağız. Uçmağa varışının birinci yılında Necdet Sevinç anısına düzenlediğimiz bu yarışma Türkçülük düşüncesinin yeni kalemler kazanmasına neden olmuştur. Yarışmamızın birincisi “ 21. Yüzyıl Türk Milliyetçiliği: Sorunları, Çözümleri ve Hedefleri” yazısıyla Ümit Karadağ, ikincisi “2023 Yılında Türkiye Modeli” yazısıyla İbrahim Şaşma, üçüncüsü de “Höllük” yazısıyla Muhammet Çelik olmuştur. Arkadaşlarımızı tebrik ediyor ve yazılarını bu sayımızda gururla yayımlıyoruz. Yarışmaya katılan ve başarı kazanan diğer yazıları www.turkcudergi.com adresini ziyaret ederek okuyabilirsiniz.

    Mayıs ayı Türkçüler için bir dönüm noktası olan 3 Mayıs’ı içinde bulundurur. 3 Mayıs’ta Gökbilge Atsız’ın öncülüğünde şahlanışa geçen Türkçülük hareketi bugün aynı inanç ve şevkle yoluna devam etmektedir. 3 Mayıs’ın önemini bu sayımızda bizzat olayın kahramanlarından olan Gökbilge Atsız’ın kaleminden okuyacağız. Hüseyin Nihal Atsız’ın yazısının başlığı “3 Mayıs 1944”.

    Başyazarımız Kurtkayaoğlu Kürşad  “Esaretin Bedeli” başlıklı yazısıyla Fetullah Gülen’in ABD’nin elinde bir misafir değil esir olarak bulunduğu tespitine yer veren bir yazıyla karşınızda olacak. Fetullah Gülen hareketinin ABD’nin elinde bir kukla olduğunu ve Türkiye üzerindeki müdahalelerinde asla kendi iradesiyle hareket edemediğini okuyacaksınız.

    Adnan Er, “Terör Koridoru Suriye” yazısıyla son dönemlerde ülkemizde gündemi epeyce meşgul eden Suriye meselesini Türkçü bir bakışla ele alıyor. Suriye’nin terörü uzun yıllar kollayan ve varlık sebebinin bizzat teröre müsait ortam yaratmak olduğunu belirten bir yazıyla karşınızda olacak. Ayrıca Türkiye’nin dış politikada Suriye meselesinde nasıl tavır alması gerektiğini de Adnan Er’in kaleminden okuyacağız.

    Habibe Deniz, “Yılmaz Kalem”  başlıklı yazısıyla, bize örnek olan, Türkçülüğün yılmaz kalemi Necdet Sevinç’i anlatacaktır. Kurşunlanmalara, idam istemlerine, okuldan atılmalara karşı yılmadan doğruları yazmaya devam eden Necdet Sevinç bugünün genç Türkçü yazarlarına örnek olacak bir anıt kişiliktir.

    Bu sayımızda bizim için ve Türkçü camia için önemli bir isim olan, Gökbilge Atsız’la uzun yıllar birlikte çalışmış, Atsız’ın çıkardığı “Ötüken” dergisinin yazı işleri müdürü, Atsız’ın mahpusluk arkadaşı Mustafa Kayabek’le Türkçü Dergi ekibinin yaptığı bir söyleşiyi yayımlıyoruz.

    İbrahim Şaşma, “2023 Yılında Türkiye Modeli” isimli yazısıyla Türkçülüğün pratik devlet sistemi hakkında ip uçları veriyor ve Türkçülere 2023 hedefini gösteriyor. “Türk Devleti, kurulduğu gün olduğu gibi 100 yıl sonra da Türkçü felsefeyle yönetilmelidir” diyoruz.

    Kağan Bahadır, “Enkaz Tarihçilerine Cevap” başlıklı yazısıyla son günlerde Atatürk ve Cumhuriyet’e yöneltilen arkasında salt Türk düşmanlığı gizlenen saldırıları ele alıyor ve bu saldırıyı yapanların tezlerinin ne kadar dayanaksız olduğunu gözler önüne seriyor.

    Oğuzhan Bay, “Halep Oradaysa, Tebriz Nerede?” başlıklı yazısıyla Türk dış politikası üzerine görüşlerini belirtiyor ve Türkçü bir dış politikanın nasıl olması gerektiğini anlatıyor. Suriye meselesi, İran Türklüğü konusu ve Ortadoğu Türklüğü hakkında önemli bilgiler içeren yazı bize Türklüğün ihmal edilen coğrafyalarını anlatıyor.

    Prof. Dr. Acar Sevim, “Kubilay Olayı ve Bizlerden Yıllarca Gizlenen Gerçek” başlıklı yazısıyla Cumhuriyet şehidi Kubilay’ın resmen(!) bir Türkçü olduğunu ve Türkçülerin ilk şehitlerine sahip çıkması gerektiğini anlatıyor.

    Kendisi de bir Ahıska Türkü olan Osman Safarov “1944 Treni Hâlâ Durmuyor” başlıklı yazısıyla Ahıska Türklerinin dünden bugüne yaşadığı sorunları ve sıkıntıları anlatıyor. Türkçü Dergi, Türk Dünyasını bizzat temsilcilerinden anlatan yazılarıyla karşınızda olmaya devam edecektir.

    Ahıska Türklerini bir Ahıska Türkünün kaleminden anlatan yazıdan başka Irak Türkmen Cephesi’nin Türkiye eski sorumlusu sayın Sadun Köprülü’nün “Irak Türklerinin Milli Davası Kerkük” başlıklı yazısıyla da bu sefer Irak Türklerini bir Irak Türkünün kaleminden okuyacağız.

    Dergimizde Türkçü zevk anlayışına uygun öykü ve şiirlere de elimizden geldiğince yer vermeye çalışıyoruz. Bu doğrultuda, bu sayımızda Samet Demir’in “Tuna Nehri’nin İki Yanı: Buda ve Peşte’den Öyküler” başlıklı öyküsünü yayımlıyoruz.

    Kâhin Şilka imzalı “Onların Allah’ı Yok Mu?” başlıklı yazıda Türkçe “Tanrı” sözünü bir günah addeden ve inanç dünyasında Türkçe terimleri silmeye çalışanlara karşı tokat gibi bir yanıt okuyacaksınız.

    Ümit Karadağ, “21. Yüzyıl Türk Milliyetçiliği: Sorunları, Çözümleri ve Hedefleri” başlıklı yazısıyla Türkçülüğün 21. Yüzyıldaki sorunlarını, çözümlerini ve hedeflerini kısa kısa değinmelerle açıklamaya, 21. Yüzyıl Türk milliyetçiliğinin yol haritasını çizmeye çalışıyor. Önemli konulara değinen Ümit Karadağ, 21. Yüzyıl Türk milliyetçiliğinin programını oluşturma gerekliliğini bizlere hatırlatıyor.

    “Necdet Sevinç Uyarmıştı!” başlığıyla yayımladığımız yazı, bundan tam kırk yıl önce Necdet Sevinç’in yazdığı ve “Türklere Yönelik Doğum Kontrolü”ne tepki gösteren bir yazı. Necdet Sevinç bu yazısında doğum kontrolünün Türklerin aleyhine, azınlıkların lehine olacağını belirtiyor. Necdet Sevinç, bu uygulamayla Türklerin yavaş yavaş Türkiye’deki demografik üstünlüğünü kaybedeceğini, azınlıkların ise nüfus olarak artacağını ve bir sorun haline geleceğini söyleyerek kırk yıl öncesinden bizi Kürt terörüne ve Kürt istilasına karşı uyarmış.

    Muhammet Çelik, “Höllük” başlıklı yazısında Anadolu’da halen yaşamakta olan bir geleneğin ve bir sözcüğün izini sürerek bizi asırlarca öncesine, köklerimize götürüyor ve “Türkiye’de Türk yoktur” diyenlere örnekleriyle “Türkiye’de Türk çoktur” diye yanıt veriyor.

    “21. Yüzyıl Türk Milliyetçiliği” yazı dizimiz bu sayıda 3. Bölümüyle devam ediyor.

    Bu sayımızdan itibaren Türk Dünyasının önemli bir meselesine dikkat çekiyor ve birliğin ilk aşaması olan “dilde birlik”in sağlanması için “Ortak Türkçe Mümkün Mü?” anketi başlatıyoruz. Bu ankete bütün sivil toplum kuruluşlarının ve Türkçülerin katılmasını, diliyoruz. Anketle ilgili bilgileri arka iç kapağımızda bulabilirsiniz.

    Dergimiz bir ülkü dergisi özelliğini sürdürmekte, Türk Dünyasından yazarlara yer vererek Türk Dünyasının Türkiye’deki sesi olmaya ve düzenlediği yarışmalarla genç Türkçü yazarların yetişme yeri olmaya çalışmaktadır.

    Ektiğimiz tohumların yeşermesi haktır!
 
E-posta : iletisim@turkcudergi.com
Facebook : www.facebook.com/Turkcudergi
Twitter : twitter.com/TurkcuDergi
İletişim : Tahılpazarı Mah. İsmetpaşa Cad. 2.Kantarcılar İşhanı No:52 D.26 Muratpaşa / Antalya
Türkçü dergi e-posta ağına kayıt olun !