Türkçü Dergi, Dergimiz Fikrimizdir!
 
Halep Oradaysa, Tebriz Nerede? Türkçü dergi 6-7.sayı >>
Oğuzhan Bay, “Halep Oradaysa, Tebriz Nerede?” başlıklı yazısıyla Türk dış politikası üzerine görüşlerini belirtiyor ve Türkçü bir dış politikanın nasıl olması gerektiğini anlatıyor. Suriye meselesi, İran Türklüğü konusu ve Ortadoğu Türklüğü hakkında önemli bilgiler içeren yazı bize Türklüğün ihmal edilen coğrafyalarını anlatıyor.

Yazıdan Alıntı:

    “1990’dan sonra statükonun değişmesi gerekiyordu. Bunu diretenler kadar bugün bunun yıkımını üstlenenler de, şüphe yok ki en az onlar kadar çıkarlarımıza ters düşmektedirler. Türkiye, 1950’den beri her ne kadar dışarıda etki alanını genişletememişse de ulus devlet ve çeşitli kaidelerini muhafaza edebilmiştir. Bugün ise etki alanının genişlememesinin sebebi ulusal kaidelerimizden taviz vermemek gibi görülmüştür. Etki alanının genişlemesi ise Türk devletinin çıkarlarının yanından dahi geçmemektedir.

    Bir ülkenin etki alanını genişletmesindeki amaçlar; sınırlarındaki güvenlik, enerji kaynaklarına ulaşım, ticari ayrıcalıklar gibi gerekliliklerdir. Bir diğer amaç ise -ki bu daha çok bir hedeftir- sınırlarının dışına taşarak büyük devlet olma isteğidir. Türkiye, bu saydığımız unsurlardan hangisinin peşindedir?”
 
E-posta : iletisim@turkcudergi.com
Facebook : www.facebook.com/Turkcudergi
Twitter : twitter.com/TurkcuDergi
İletişim : Tahılpazarı Mah. İsmetpaşa Cad. 2.Kantarcılar İşhanı No:52 D.26 Muratpaşa / Antalya
Türkçü dergi e-posta ağına kayıt olun !