Türkçü Dergi, Dergimiz Fikrimizdir!
 
AKP'YE AKP DEMEK... Tarih: 27-11-2012
AKP’YE AKP DEMEK…
 
Siyasi partiler, adlarının baş harflerinin yan yana getirilip okunulmasıyla kısa adlarını alırlar.
 
Örneğin Milliyetçi Hareket Partisi’nin kısa adı MHP’dir, (mehepe) olarak okunur.
 
Cumhuriyet Halk Partisi’nin kısa adı CHP’dir, (cehepe) olarak okunur.
 
Olağan dışı durumlar da olur, örneğin Anavatan Partisi’nin kısa adı ANAP’tır. AP olamayacağı için bu ad seçilmiştir. Erkan Mumcu döneminde kısa ad olarak ANAVATAN seçilmişse de, bu ad pek “kısa” olmadığı için halk tarafından benimsenememiştir.
 
Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) Genel Başkanı olan Recep Tayyip Erdoğan bey, partisinin adının AK Parti değil de AKP olarak kısaltılmasına çok bozulmuş… Bunu yapanları da ağır bir dille eleştiriyor.
 
Partinin adını ak koyan, ongununu aydınlık anlamına gelecek şekilde ampul koyan Tayyip bey, partinin içeriğinin; başta kendi olmak üzere; ne kadar karanlık olduğunun halk tarafından anlaşıldığının farkında değil sanırım.. Kendini aklamak yerine hâlâ partinin adını aklamağa çalışıyor.
 
Ulusun bireyleri arasında şöyle bir ayrışma belirdi ki, bu partinin adını “AK Parti” diye okuyanlar AKP sempatizanı olduğunu, “AKP” yazıp “akepe” olarak okyanlar AKP karşıtı olduğunu belli ediyor. Kişi, karşısındakinin siyasi görüşünü bu ufak söyleyiş farkıyla rahatlıkla anlayabiliyor.
 
Bu karmaşık durumun tek sorumlusu, partinin kısa adını böyle seçenlerdir.
 
Partinin adını milliyetçi koymakla milliyetçi olunamayacağı gibi, ak koymakla da ak olunamaz. Geçmişi karanlıklara gömülü, yandaşları kara çarşaflara gömülü, önder kadrosu karanlık ve kayıp trilyon davalarıyla gömülü bir parti ak değil olsa olsa “Kara Parti” olur.
 
 
 
Kağan Bahadır
 
E-posta : iletisim@turkcudergi.com
Facebook : www.facebook.com/Turkcudergi
Twitter : twitter.com/TurkcuDergi
İletişim : Tahılpazarı Mah. İsmetpaşa Cad. 2.Kantarcılar İşhanı No:52 D.26 Muratpaşa / Antalya
Türkçü dergi e-posta ağına kayıt olun !