Türkçü Dergi, Dergimiz Fikrimizdir!
 
KURTKAYAOĞLU KÜRŞAD-TÜRKÇÜLERİN KÜRT MESELESİNE BAKIŞI YANLIŞ MI? -KÜRT MEHMET’LE KÜRTLER’İN FARKI!- Tarih: 08-12-2012
TÜRKÇÜLERİN KÜRT MESELESİNE BAKIŞI YANLIŞ MI?  -KÜRT MEHMET’LE KÜRTLER’İN FARKI!-
 
Türkçülerin kürt meselesine bakışında özellikle milliyetçi kesim içinden ülkücülerimizin ve ulusalcılarımızın klasik bir itirazıyla karşılaşıyoruz: “Benim kürt arkadaş(lar)ım var, hiç de kötü değil(ler).”
Burada kötü değil(ler)den kasıt iyi bir arkadaş olmaksa bu bizi hiç bağlamaz. Fakat, iyilikten kasıt vatana, devlete ve Türk milletine bir isyan durumu içinde olmamaksa orada bir durmak gerekir.
Siyaset toplum odaklı bir bilimdir. Toplumu oluşturan katmanlar ve gruplar üzerine çıkarımlarda bulunarak siyaset yapılır. Toplum ise tek tek insanların toplamı değil, farklı bir organizmadır. Burada bakışın toplumsal sınıflar, meslekler, etnik gruplar üzerinde geliştirilmiş bir bakış olması gerekir.
Biz Türkçüler olarak bugün kürt toplumunun Türkiye’de Türklere karşı örgütlü bir ihanet içinde olduğunu düşünüyoruz.
Burada ulusalcı veya ülkücü bir arkadaşımızın, kendisini “kürt” olarak tanımlayan arkadaşının “ben Türkleri seviyorum, onlara karşı hiçbir ihanet içinde değilim” demesi kürt toplumunun ihanet içinde olmadığını göstermez.
Sağlam bir vücudun içinde hastalıklı bir hücrenin olması o vücudu büsbütün hasta göstermeye yetmeyeceği gibi veya tersinden bakarsak hastalıklı bir vücudun içinde sağlam bir hücrenin bulunması o vücudun sağlam olduğu anlamına gelmeyeceği gibi bu da böyledir.
Siyaset yapılırken toplumsal gruplar göz önüne alınır. Hükümet bir karar alırken, “işçiler ne der, memurlar ne der, işverenler ne der, Türkler ne der, Kürtler ne der, Aleviler, Sünniler ne der” diye düşünebilir. Fakat hiçbir hükümet, hiçbir yönetim karar alırken “bakkal çırağı Mehmet Bey ne der” diye düşünmez.
Siyaset sosyolojik olgular üzerine kurulduğu gibi ideolojiler, ülküler de sosyolojik olgular üzerine inşa edilir. Tekil varlıkların, bireylerin durumu ideolojilerin sağlamlığına zarar vermez. Burada önemli olan belli bir sosyolojik tanım etrafında birleşen kalabalığın oluşturduğu toplumsal organizmanın durumudur.
Türkçülük de tavrını belirlerken elbette tekil duruşlardan değil toplumsal organizmaların hal ve hareketlerinden çıkarımda bulunarak hareket eder.
Sizin “iyi” olarak tanımladığınız kürt arkadaşlarınız olabilir, onların biblolarını yaptırarak evinizi süslemenizi ve her gördüğünüzde onlarla gurur duymanızı öneririz. Biz Türkçüler, sosyolojik gözle ülkemizin toplumsal tablosuna baktığımızda yeni bir kürt ihanetinin olduğunu ve bu ihanetin her zamankinden tehlikeli olduğunu görüyor ve milletimizi uyarmaya çalışıyoruz.
 

Kurtkayaoğlu Kürşad
 
E-posta : iletisim@turkcudergi.com
Facebook : www.facebook.com/Turkcudergi
Twitter : twitter.com/TurkcuDergi
İletişim : Tahılpazarı Mah. İsmetpaşa Cad. 2.Kantarcılar İşhanı No:52 D.26 Muratpaşa / Antalya
Türkçü dergi e-posta ağına kayıt olun !