Türkçü Dergi, Dergimiz Fikrimizdir!
 
Türk Milliyetçiliği Tarihi ve Felsefesi- Erdem Konur Tarih: 26-01-2013
Dergimizin sanal ağ adresinde elimizden geldiğince dergimize gönderilen yazılara ve Türkçü yazarlara yer vermeye çalışıyoruz. Bu doğrultuda Erdem Konur adlı kardeşimizin yazısını da sitemizde yayınlıyoruz. Dergimize yazı göndermek isteyen Türkçüler iletisim@turkcudergi.com adresine yazılarını gönderebilirler.Türk Milliyetçiliği Tarihi ve Felsefesi
 
 
                Milliyetçilik kişinin mensup olduğu milliyeti, ırkı sevip onun başarısı için çalışmasıdır. Kelimenin sonundaki ek(-çi eki), yerine göre, mensupluk, sevgi, taraftarlık gösteren bir ektir. Atatürk ilke ve inkılaplarından biri de olan milliyetçilik düşüncesi sanıldığı gibi 1789 Fransız İhtilaliyle ortaya çıkmamıştır. Bunu böyle kabul etmek büyük yanlıştır. Ancak şöyle bir yorum yapılması doğrudur 1789 yılına kadar var olan Milliyetçilik 1789 yılından itibaren dünya genelinde yayılma imkanını bulmuştur.
 
                Özellikle Türk tarihine baktığımızda Milliyetçilik düşüncesinin M.Ö. 209 yılında Asya Hun devleti hükümdarı Mete Han'ın güçlü bir ordu kurup Asya‘daki bütün Türk boylarını Hun yönetimi altında toplaması Milliyetçilik düşüncesinin Türk milletinde asırlar öncesinden beri olduğunu göstermektedir.
 
                Yine aynı şekilde Göktürk Devletinin[552-745] ilk kez devlet adında Türk adını kullanması da milliyetçiliğin Türk milletinde eskiden beri olduğuna bir kanıttır.
 
                Özetle şu sonuca ulaşabiliriz. Milliyetçilik duygusu yeri geldiğinde savaş kazandırabilen, imkansız durumlarda imkansızı başarabilen,milletleri manevi açıdan doyuran bir düşünce ve felsefedir.
 


Erdem Konur
 
E-posta : iletisim@turkcudergi.com
Facebook : www.facebook.com/Turkcudergi
Twitter : twitter.com/TurkcuDergi
İletişim : Tahılpazarı Mah. İsmetpaşa Cad. 2.Kantarcılar İşhanı No:52 D.26 Muratpaşa / Antalya
Türkçü dergi e-posta ağına kayıt olun !