Türkçü Dergi, Dergimiz Fikrimizdir!
 
KANLI SÜRGÜN Tarih: 18-05-2013

18 Mayıs 1944'te Kırım Türklerine  yapılan Kanlı Sürgün Soykırımı'nı lanetliyoruz. 

Türkçü Dergi


KANLI SÜRGÜN
 

"Biz Kırım'dan çıkanda,

Kar yağmadı kan aktı,

Anam,babam,kızkardaşlarımın

 Gözleri dolu yaş kaldı."
 

 İnsana üzüntü veren ve düşünmeye zorlayan bir ezgi.

 1944 yılında yapılan "Kırım-Tatar" soykırımıyla SSCB ve komünizmin çirkin yüzü bir kez daha göründü.Bin yıllık Türk yurdu olan Kırım'da Türk soylularının hayvan vagonları ile birbirinden ağır koşullar altında yurtlarından sürüldüğü o kara gün:

 18 Mayıs 1944.

 Sürgüne gönderilen ve yarısından fazlası can veren 400 bin Türk.

 Türkiye'de ise o zamanlarda Türk birliği ve tüm Türklerin bağımsızlığını amaçlayan Türkçüler-işbirlikçi, rus hayranı hükümet tarafından- tabutluklara ve nice işkence şekillerine tabi tutularak acı çekiyordu. Tek bağımsız Türk Devletinin Cumhurbaşkanı kanlı sürgünden bir gün sonra yaptığı konuşmasında Turancılığı suç olarak gösterip, Turancılara vatan haini ithamında bulunuyordu.

Kızıl paçavra dergi ve gazetelerde kanlı sürgünden bahsedilmiyor, Komünist Rusya övülmeye devam ediliyordu.Her türlü baskıya rağmen soydaşlarına destek olmak isteyen Türkçülere " Sürgün, Sovyet Rusya'nın iç meselesidir, karışılamaz." tarzında onursuzca yanıtlar veriliyordu.

 Halbuki Kırım böyle mi olacaktı?

 Bin yıllık Türk yurduydu. Altınordu başta olmak üzere birçok hanedana ve beyliğe merkezlik etmişti. Osmanlı ordusunun en yürekli askerleri Kırım Tatarları idi. Kırımlı Gaspıralı İsmail Bey "Tercüman"ı çıkartarak " dilde, fikirde, işte birlik " anlayışını tüm Türk dünyasına yaymaya başlamıştı.Gaspıralı İsmail Bey'den etkilenen Ziya Gökalp, Yusuf Akçura gibi gerçek Türk aydınları Türkiye'de Turancılık fikrinin gelişmesine katkı sağlamıştı. Bu iki büyük düşünce adamının izinden giden büyük kurtarıcı Başbuğ Atatürk içinde "Türk" adı geçen bir devlet kurup, her yönüyle milliyetçi bir devlet anlayışı benimsemişti.Hatta Gaspıralı İsmail Bey'in ve diğer Türk aydınlarının dediği gibi devlet dilini herkesin kolaylıkla anlayıp konuşabileceği İstanbul Türkçesi yapmıştı.Böylece "dilde birlik" için bizzat Başbuğ Atatürk tarafından ilk adım atılmış oluyordu.

FAKAT!

 Başbuğ'un beklenmeyen ölümünden sonra Türkçü devlet anlayışına ihanet başladı. Başrolde de kürt(!) İsmet İnönü vardı. Devlet öyle bir duyarsız hale gelmişti ki dibindeki soydaşlarının katliamına göz yummuştu.

 Kırım'ın kan ağladığı yıllardı komünizm yılları.

 Oysa Kırım hala kan ağlamaktadır.

Birçok Kırım Türkü hala yurtlarından uzaktadır.Yurda girmeyi başarmış Türkler ise özlük haklarını elde edemeyerek sefil bir halde yaşamaktadır.

 Kırımdaki Türk de Anadoludaki Türk de ortak ataların ahfadıdır.

Kırım'ın çilesi bizim çilemizdir.

Türk milleti Kırım için harekete geç !

Gaflet uykusunun sonu geldi!

Türk Budun,ökün.

Kurtkayaoğlu Kürşad

 
E-posta : iletisim@turkcudergi.com
Facebook : www.facebook.com/Turkcudergi
Twitter : twitter.com/TurkcuDergi
İletişim : Tahılpazarı Mah. İsmetpaşa Cad. 2.Kantarcılar İşhanı No:52 D.26 Muratpaşa / Antalya
Türkçü dergi e-posta ağına kayıt olun !