Türkçü Dergi, Dergimiz Fikrimizdir!
 
TAKSİM GEZİ PARKI MESELESİ VE AKP-BDP/PKK İŞBİRLİĞİ- KURTKAYAOĞLU KÜRŞAD Tarih: 31-05-2013
TAKSİM GEZİ PARKI MESELESİ VE AKP-BDP/PKK İŞBİRLİĞİ

Taksim Gezi Parkı’ndaki ağaçların kesilmesi ve parkın yıkılarak yeni imar planına göre alışveriş merkezi yapılması kararı ülkemizin birinci gündem maddesi haline geldi.
Bunun sonucunda bazı eylemci gruplar parkın yıkılmasına, ağaçların kesilmesine karşı çıkarak güvenlik güçleriyle çatışmaya girdi.
Ülkenin temel gündeminin bir belediye kararına odaklanması ise AKP’nin sık sık kullandığı gündem değiştirme taktiğinin bir örneğidir.
Ülkemizde yakın zamanda kürt açılımı denilen ihanet planının devreye sokulmasıyla başlayan tartışmalar ve Reyhanlı saldırısı gibi ülkenin genelini ve geleceğini ilgilendiren fevkalade önemli konular varken gündemin Gezi Parkı’na çekilmesi önemlidir.
Maalesef muhalefet yine AKP’nin tuzağına düşmüş ve tamamen Gezi Parkı meselesine odaklanmıştır.
Tabii ülkemizde birkaç gündür Gezi Parkı’ndaki ağaçlar konuşulurken kürt terör örgütü PKK’nın sözde geri çekilme kararında önemli gelişmeler olmuştur.
Aslında gündem değişikliği bu sefer sadece AKP’nin eliyle değil bir AKP-BDP/PKK işbirliği ile olmuştur.
Öncelikle Gezi Parkı meselesini ele alalım. Taksim Gezi Parkı o bölgenin tek yeşil alanıdır ve İstanbul’daki ender yeşil alanlardan birisidir. İstanbul gibi metropollerde yeşil alanların korunması önemlidir ve Taksim Gezi Parkı’ndaki yeşil alanın yok edilmesi yanlıştır. Taksim Gezi Parkı, Beyoğlu bölgesinin ana oksijen kaynağıdır. Orası yok edilirse bölge adeta nefes alamaz.
İşin bir başka boyutu da Taksim bölgesine yapılacak alışveriş merkezinin, bölgenin tarihi dokusunu bozması durumu ve elbette AKP’nin yandaşlarına rant sağlama emelidir. Bu açılardan bakıldığında da Gezi Parkı’nın yok edilmesine karşı çıkılmalıdır.
Tabii bazı grupların Taksim Gezi Parkı’nın yıkılmaması için harekete geçmesi muhalefeti heyecanlandırmıştır. Muhalefetin düşüncesine göre millet AKP’ye karşı çıkmaktadır. AKP bu hareketiyle milletini karşısına almış ve oy potansiyelini düşürmüştür.
Halbuki durum hiç de böyle değildir. Gezi Parkı’nın yıkılmasına karşı çıkanlar maalesef marjinal gruplardır. Muhalefetin unuttuğu bir diğer durum ise AKP’nin belediyecilik anlayışı ile millete kendini kabul ettirip iktidar olmasıdır. AKP’nin iktidarı özellikle de İstanbul halkının Tayyip Erdoğan’ın belediyecilik anlayışını onaylayıp destek vermesiyle olmuştur. Gerçekten de nüfus bakımından Türkiye’nin en büyük şehri olan İstanbul, her zaman seçimlerde AKP’nin en büyük kozu olmuştur.
Burada AKP’nin belediyecilik anlayışını iyi anlamak lazım. AKP’nin belediyeciliği imarcılığa dayanır. AKP zihniyeti ihtiyaç olsun olmasın, şehir zarar görsün görmesin daima imar yapmanın gerektiğini savunur. Böylece hem çılgın projelerle halkın gözü boyanmış olur hem de belediyenin projeleri yandaşlarına peşkeş çekmesi ve projeye ayrılan bütçeden belediye ve onun çıkar çevresinin pay kapması sağlanmış olur. Milletimiz de genellikle bu imarcılık anlayışına kanmıştır.
AKP’nin imar düşkünlüğü o kadar fazladır ki 3. köprünün şehre zarar vereceğini, gerekli olup olmadığını düşünmez. Taksim Gezi Parkı’nın Beyoğlu’nun tek yeşil alanı olması onların umurunda bile değildir.
Sözgelimi günde 5-6 arabanın ancak geçtiği bir yerleşim yerinde AKP ek yol yapabilir veya hiç ihtiyaç olmadığı halde oraya alt geçitler, üst geçitler yapabilir. Bu imarlar, bölgenin doğasını bozacaktır, bunlara ihtiyaç yoktur, doğası bozulan bölge projenin zararlarını uzun zaman sonra yaşayacaktır. Bunlar AKP’li belediyenin umurunda olmaz. Maalesef bölge halkının çoğunluğunun da. Unutmayın ki AKP’yi olumlayan en klasik cümlelerden birisi “ama yol yaptılar”dır.
Bu nedenle muhalefetin Gezi Parkı muhalefetinden kendisine ekmek çıkarma hevesi boş bir hevestir. AKP’ye karşı etkin muhalefet ülkenin güvenlik meseleleri konusunda yapılabilir. Zira AKP’nin sınır güvenliğini koruyamadığı ve binlerce insanınının öldürülmesini engelleyemediği Reyhanlı saldırısıyla ortaya çıkmıştır. Kürt açılımı denilen ihanete yapılacak muhalefet de milletin AKP’nin karşısında konumlanmasını sağlayacak bir tavırdır.
Gelelim Gezi Parkı meselesiyle gündem değiştirmede AKP-BDP/PKK ortaklığı meselesine.
Gezi Parkı’nın nasıl gündeme geldiğini hatırlayalım. Daha sonra PKK’nın siyasi uzantısı konumundaki BDP’li vekil Sırrı Süreyya Önder’in Gezi Parkı’nda yıkım araçlarının önünü kapatarak oynadığı kahraman rolünü hatırlayalım. Bir de 2. İhanet süreci olan yeni kürt açılımı başlatılırken Tayyip Erdoğan’ın bu süreçte kendisini bile ateşe atabileceğini söylediği sözleri.
AKP, Gezi Parkı’nı tam da kürt açılımı meselesi konuşulurken gündeme getirmiştir. Böylece Kürtçülere ve elbette BDP’ye yönelik artan tepkileri başka gündem maddeleriyle unutturmak istemiştir.
Tabii böylece Sırrı Süreyya Önder gibi azılı bir kürtçü bir doğa kahramanı rolüne bürünerek, ülkenin ağaçlarını koruyacaktır. Böylece kamuoyuna “Bakın, PKK’lılar da iyi insanlar. Doğayı koruyorlar.” Denilerek kürtçülük şirin gösterilecektir.
Halbuki gerçek Türk milliyetçileri, bu tablonun bir danışıklı dövüş olduğunu bilecek kapasitede insanlardır. Ülkemizin ormanlarını yakan, insanlarını öldüren terörist PKK zihniyeti doğayı koruyamaz.
Ağaç dikmek eski Türk dininin yaşandığı devirlerden bugüne Türklerde ibadet gibi kabul edilmiştir. Türk kültüründe her dönem doğaya saygı duyulmuştur. Biz, ağaç dikmeyi ibadet sayan, doğaya zarar verenleri en ağır cezalarla cezalandıran Türk töresine bağlı Türkçüler olarak ülkemizdeki yeşil alanlara her zaman sahip çıkacağız.
Biz vatan sevgisini çocukluğunu geçirdiği tarlalardaki ekinlerin arasında öğrenen, Ankara bozkırının ortasına Atatürk Orman Çiftliği’ni kurarak şehre hayat veren, Yalova’daki evinin yanında büyüyen ağacın dallarının kesilmemesi için evi kaydıran büyük doğa dostu Başbuğ Atatürk’ün çerileri olarak elbette doğamızı sevecek ona sahip çıkacağız.
Fakat, hiç kimse kusura bakmasın, AKP-BDP/PKK’nın oyununa da kanmayacağız. 

Kurtkayaoğlu Kürşad 
 
E-posta : iletisim@turkcudergi.com
Facebook : www.facebook.com/Turkcudergi
Twitter : twitter.com/TurkcuDergi
İletişim : Tahılpazarı Mah. İsmetpaşa Cad. 2.Kantarcılar İşhanı No:52 D.26 Muratpaşa / Antalya
Türkçü dergi e-posta ağına kayıt olun !