Türkçü Dergi, Dergimiz Fikrimizdir!
 
KURTULMASI GEREKEN BİZİZ!- OĞUZHAN BAY Tarih: 16-07-2013
Kurtulması Gereken Biziz Onlar Değil!
 
         Güney Azerbaycanlı bir kandaşımız ile tanıştım. Kendisi Tebrizli. Nüfustan, İran'ın iç politikasından, yeni seçimlerden, tarihten, ayaklanmalardan ve gelecekten genişçe konuşup analiz etme fırsatım oldu. Nüfus meselesi ile ilgili şüphelerim vardı. 30 milyonu abartıyor muyuz diye düşünüyordum. 35 milyon gibi net bir rakamdan bahsetti. Ayrıca Tahranda 8 milyonu aşkın Türk varmış. Diğer Türk unsurlarla beraber 40 milyona yaklaştığından dahi bahsetti.
         İran'da Türk-Fars ilişkilerini sorduğumda 2006'dan sonra Türkler ile Farsların arasının çok açıldığını öğrendim. Türklerin artık İran'ı toptan düzeltmek yani meseleyi İran dahilinde halletmeyi rafa kaldırdığını söyledi hatta bu yüzden Yeşil harekete Tebriz'in, Fars hürriyetçileri kadar destek vermemiş. Türkler artık İran'ın devrimlerinde "kullanılan kalabalık" olmak istemiyorlar.
         Son seçimlerde ise Ruhani'nin gelmesi daha rahat bir zemin yaratacaktır dedi ancak büyük icraat beklenmemeli diyerek tamamladı yorumunu. Ayrıca Ahmedinecad'ın Türk değil Lor olduğunu Humeyni'nin de Kürt kökenli olduğunu belirtti. Güney Azerbaycan'daki kürtleştirme politikasını açtım; özellikle Türkiye sınırındaki hareketliliği sordum. Türkiye - İran sınırında Urmiye ve Hoy gibi şehirlerde Türk nüfûsu egemenmiş. Oraları kürtleştirmek en azından şehirlerde imkansız imiş. Güney'in geleceği üzerine kafa yorarken çok çarpıcı ve ufuk açıcı bir yorumda bulundu. Bizler Güney Azerbaycan'ın azadlığına tek taraflı yaklaştığımızın farkına vardık. Güney isyanı bekliyor ama bunun için uygun bir zaman değil çünkü Türkiye ve Azerbaycan(kuzey) da buna uygun zemin yok dedi. Yani içerideki ihtilal kadar dışarıdaki hazırlık ve ihtilal sonrası dönem de önemli dedi. Bence de çok doğru bir tespit. Güney Azerbaycan'ın İran içi hareketlerinde devrimsel değil evrimsel bir süreç üzerinde hemfikir olduk.
         Berlin duvarının kendi kendine yıkılması gibi Türkiye ve Kuzey Azerbaycan ile olan sınırlar yıkılacak dedi. Çok güzel bir sembol. Türk Milliyetçilerinin Güney Azerbaycan’da devrimci sol bir imajı olduğunu söylemesi beni gülümsetti. Bu doğal olarak 45 sonrası Pişevari’ye destek sonra da köstek olan ve AzSSC ile Güney’i birleştirmek isteyen SSCB etkisiyle beraber katı muhafazakar Farsist rejime karşı bir refleks; yararlı bir farklılık. Ayrıca Türkiye'deki sol ile alakası olmadığını ifade etti. Teşkilatlanma açısından da yüksek kabiliyetli insanlar. Öz dile karşı uygulanan sansürleri kırma yöntemleri dinlenesi idi. Nihayetinde güzel intibalar ile ayrıldım.
         Ve gülerek dedim ki kurtulması gerek olan Güney Azerbaycan değil biziz.
 
Oğuzhan Bay
 
E-posta : iletisim@turkcudergi.com
Facebook : www.facebook.com/Turkcudergi
Twitter : twitter.com/TurkcuDergi
İletişim : Tahılpazarı Mah. İsmetpaşa Cad. 2.Kantarcılar İşhanı No:52 D.26 Muratpaşa / Antalya
Türkçü dergi e-posta ağına kayıt olun !