Türkçü Dergi, Dergimiz Fikrimizdir!
 
APOLİTİKLER-KAĞAN BAHADIR Tarih: 02-11-2012
APOLİTİKLER
 
Apolitik sözcüğünün anlamı, siyasi görüşlerden habersizlik ve kayıtsızlıktır. Bahsedeceğim kişileri tanımlarken, bu Fransızca sözcüğü bilinen Türkçe karşılığı olmadığı için kullanmak zorundayım.
Apolitikler, günlük haberlerle ilgilenmeyen, gazeteleri spor sayfaları dışında okumayan, orta sayfalarını plajda yapacağı piknik için sofra bezi olarak kullanan kişilerdir. Bu kişiler, siyaseti yalnızca seçim zamanı hatırlarlar onda da bir ihtimal oy verirler. Verdikleri oy da genellikler en çok bağıran ya da en genç kişilere giden oylardır.
Ülkede neler olup bittiği, hangi limanın kime satıldığı, kimin hapse girdiği, kimin hapisten çıktığı, kimin genelkurmay başkanı olup kimin kime ne dediği hakkında zerre kadar merak uyanmayan bu adamlarla, siyasi parti önderlerini ölçüp biçen, araştıran ve kendince doğru kişiyi bulan adamın oyu demokrasi sayesinde eşittir. Bunu demokrasiyi kötülemek anlamında söylemiyorum. Buradaki sorun demokrasi değil, siyasetle ilgilenmeyen apolitik kişilerdir.
Yeni Zelanda’da çıkan orman yangını ya da Japonya’daki deprem herkesi ilgilendirmeyebilir. Ama vatanının topraklarında yaşanan acılar, artan şehitler, buna rağmen kayıtsız kalan politikacılar, iftiraya uğrayanlar, iftira atanlar… Kısacası ülke gündemine doğrudan etki yapan tüm olay her yurttaşı ilgilendirmek zorundadır. Haberlerin ilk on beş dakikasında tuvalete ya da sigara içmeye koşan, esneyen kişilerin, haber sırası Bodrum’daki bikinili kadınlara ya da “daha kaç farklı çeşidi olabilir ki” diye düşündüren trafik kazalarına gelince, aşk romanları dışında bir tane kitaba değmemiş gözleri ekrana kilitleniverir. Bu kişiler için Galatasaray’ın ya da Fenerbahçe’nin sattığı bir futbolcusu, özelleştirme sonucu satılan her limandan; sakatlanan her futbolcusu gazi olan askerden daha önemlidir.
Ünlü ve boyalı mankenin, cebi şişkin kabadayı ile sevgili olması büyük gündemken, şehit haberi yalnızca altyazı konusudur. Gündemi yalnızca spor ve magazin haberi, bağlılığı yalnızca tuttuğu takım ya da dizi sananların; ülküyü bir manken adı, bayrağı da kulüp bayrağı sayması doğaldır.
Bir nesil böyle yetişiyor. Bu nesil büyüyüp başka çocuklar yetiştirecek. Milli benliğini unutmaya yüz tutan bu nesil, doğru yada yanlış uygun ideoloji ya da uç ideoloji, sağ ya da sol; bir şekilde siyasetle ilgilenmelidir. Tüm dizilere “Genel İzleyici” olanların çıkıp sokaklara eylem yapmasını beklemiyorum. Fakat en azından haber bültenlerine “Genel İzleyici” olsunlar.
 
 
Kağan Bahadır
 
E-posta : iletisim@turkcudergi.com
Facebook : www.facebook.com/Turkcudergi
Twitter : twitter.com/TurkcuDergi
İletişim : Tahılpazarı Mah. İsmetpaşa Cad. 2.Kantarcılar İşhanı No:52 D.26 Muratpaşa / Antalya
Türkçü dergi e-posta ağına kayıt olun !